Derka dla konia

Derka dla konia – wymysł czy obowiązek?

Określenie „pupil” utarło się w odniesieniu do kota czy psa, a także innych, niedużych zwierząt trzymanych w domu. Ze względu na swoje gabaryty oraz miejsce zamieszkiwania (stajnia) koń rzadko kojarzony jest ze słowem pupil. Mimo to niektórzy dbają o konie z wyjątkową pieczołowitością. Derka dla konia jest jednym z przejawów troski o czworonożnego przyjaciela. Troski o to, by nie zmarzł i żeby nie pogryzły go owady.

Czym jest derka dla konia?

Derka dla konia to rodzaj okrycia wierzchniego. Koń okryty derką ma gołe jedynie nogi, ogon i głowę, natomiast reszta ciała jest dobrze chroniona. W zależności od rodzaju, derka może pełnić różne funkcje. Jeśli zależy nam na zdrowiu, bezpieczeństwie i samopoczuciu zwierzęcia, w wielu sytuacjach derka jest po prostu niezbędna.

Derka dla konia – rodzaje i zastosowania

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów derek. Największy popyt na nie notowany jest w miesiącach jesienno-zimowych, choć niektóre modele wykorzystywane są przez cały rok.

Wyróżniamy derki padokowe, czyli zakładane na padok i na pastwisko. Są to tzw. derki zewnętrzne. Mogą mieć różną grubość, dzięki czemu możliwe jest dostosowanie derki do zmieniających się warunków atmosferycznych czy konkretnej pory roku. Derki padokowe mogą być mocno ocieplone, co istotne jest w przypadku dużego mrozu i silnego wiatru, zwłaszcza, gdy koń ma zgoloną sierść. Mogą być też cienkie albo wyłącznie przeciwdeszczowe.

Obok derek padokowych funkcjonują derki stajenne, czyli użytkowane wewnątrz pomieszczeń. Zaopatrują się w nie przede wszystkim właściciele koni golonych. Zimą temperatura w stajni może być naprawdę niska, dlatego koń powinien mieć odpowiednią ochronę.

Derka dla konia pełni również funkcję osuszającego ręcznika. Mowa tu o derkach polarowych. Świetnie sprawdzają się po intensywnych treningach, gdy zwierzę nadmiernie się spoci, a nie chcemy dopuścić do nagłego schłodzenia czy przewiania, które może skutkować przeziębieniem. Derki polarowe wykorzystywane są również do osuszania zwierząt, które zmokły albo zażyły kąpieli.

W sezonie letnim dużą popularnością cieszą się derki siatkowe. Mają chronić zwierzęta przed ukąszeniami owadów, takich jak muchy, meszki czy komary. Konstrukcja takiej derki sprawia, że jest ona niezwykle przewiewna, dzięki czemu koń nie poci się nadmiernie. Uzupełnieniem derki siatkowej mogą być specjalne maski, które zakłada się na głowę konia i chroni dzięki temu jego uszy i okolice oczu.

, ,