Golenie koni

Golenie koni – czy powinno się golić konie?

Golenie owiec nikogo nie dziwi. Wszyscy wiemy, że w ten sposób pozyskiwana jest wełna, a i ogolona owca lepiej czuje się w gorące, letnie dni. Natomiast o goleniu koni niewielu słyszało. Ci, którzy na co dzień nie mają żadnej styczności z końmi, uważają, że ich pielęgnacja polega jedynie na szczotkowaniu sierści. Golenie koni nie jest obowiązkowe, jednak zdecydowanie warto rozważyć taką możliwość w przypadku zwierząt większość czasu spędzających w stajni. Takie konie mają inne potrzeby niż zwierzęta żyjące wolno. Tym ostatnim gruba sierść jest potrzebna, bo chroni przed wiatrem i zimnem.

Konie zimą porastają grubą sierścią

Konie, podobnie jak większość czworonożnych zwierząt (ssaków), przygotowują się do sezonu zimowego poprzez porastanie grubej, gęstej sierści. Taka sierść doskonale chroni przed mrozem i wilgocią. W przypadku zwierząt żyjących wolno jest niezbędna do przetrwania zimy. Jednak w przypadku koni, które noc i większość dnia spędzają pod dachem, a w pozostałym czasie biorą udział w intensywnych treningach, tak gruba sierść jest zbędna, a wręcz może spowodować przegrzanie organizmu a w efekcie wywołać przeziębienie. Ponadto, jeśli jest taka potrzeba, ogolonego konia można doraźnie okryć derką. Nie musi nosić grubej i ciężkiej sierści przez cały czas.

Najlepszy czas na golenie koni

Golenie koni można wykonywać w różnym czasie, nawet kilka razy do roku, ale uważa się, że najlepszym na to czasem są miesiące jesienne (wrzesień i październik). Wówczas po prostu jest już co golić, a konie przestają spędzać całe dnie na zewnątrz pomieszczeń.

Golenie koni – o czym warto pamiętać?

Narzędzie do golenia koni powinno być ostre i przystosowane do przedzierania się przez gęstą sierść. Dobrze, by nadmiernie nie hałasowało, dzięki czemu nie będzie dodatkowo stresować zwierzęcia. Jeśli zamierzamy golić głowę, powinniśmy zrobić to na początku, jako że golenie tych miejsc jest dla konia najmniej przyjemne. Jeśli głowę zostawimy na koniec, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zmęczone całym zabiegiem zwierzę, odmówi grzecznego stania. Golenie koni należy zakończyć dokładnym wyszczotkowaniem, co pozwoli usunąć zgoloną sierść. Na koniec warto użyć środka nawilżającego i przywracającego naturalny kolor sierści.

, ,