Instruktor jazdy konnej – jak nim zostać?

Instruktor jazdy konnej to z pewnością nie jest zawód dla każdego. Osoba, która chce uczyć innych jeździectwa, musi kochać zwierzęta, posiadać odpowiednie predyspozycje i zdobyć wymagane kwalifikacje.

Instruktor jazdy konnej to zawód dla pasjonatów

Trudno wyobrazić sobie, że w zawodzie instruktora będzie pracowała osoba, która nie lubi koni i nie pasjonuje się jeździectwem. To zawód dla prawdziwych pasjonatów, którzy dodatkowo posiadają zdolność nauczania innych. Zdolności pedagogicznie przydają się nie tylko w tradycyjnej szkole. Instruktor jazdy konnej musi być osobą cierpliwą, umiejącą pohamować emocje. Powinien mieć odpowiednie podejście do uczniów, którzy początkowo mogą bać się zwierząt, a tym bardziej ujeżdżania ich. Instruktor zawsze musi mieć na uwadze bezpieczeństwo swoich podopiecznych.

Doświadczenie, lata praktyki

Instruktorem jazdy konnej powinna być osoba, która nie tylko doskonale zna teorię, ale też od lat zajmuje się jeździectwem od strony praktycznej. Praca w stadninie, udział w zawodach sportowych pomogą nie tylko poznać zachowania zwierząt, ale i  zrozumieć młodego człowieka, który stawia swoje pierwsze kroki w danej dyscyplinie.

Instruktor jazdy konnej – kwalifikacje

Jeździectwo jest sportem ekstremalnym, często niebezpiecznym, więc instruktorem nie może być osoba, która nie posiada odpowiednich certyfikatów. Pracę z uczniami może rozpocząć instruktor z kwalifikacjami najniższego szczebla, a więc posiadający certyfikat szkolenia podstawowego w jeździectwie. Kurs na certyfikat organizują instytucje związane z jeździectwem przy współpracy i pod nadzorem CKE. Na kurs może się zgłosić osoba, która ma ukończone 18 lat, odpowiedni stan zdrowia, zezwalający na jazdę konną (niezbędne świadectwo lekarskie lekarza o specjalności medycyny sportowej), ma ubezpieczenie NW, wykształcenie średnie lub zyska je w momencie wydawania uprawnień i posiada co najmniej Srebrną Odznakę. Kandydat na instruktora musi odbyć kurs, staż w ośrodku jeździeckim pod okiem trenera i zdać egzamin.

,