Jazda konna

Jazda konna krok po kroku – teoria

Każdy, kto ma zamiar jeździć konno, naukę powinien rozpocząć od poznania podstaw teoretycznych. Koń jest zwierzęciem inteligentnym, ale też silnym i niekiedy porywistym, dlatego tak ważne jest, by jak najwięcej wiedzieć o jego usposobieniu, sposobie poruszania się oraz metodach radzenia sobie w sytuacjach potencjalnie niebezpiecznych. Dopiero wówczas jazda konna ma szansę stać się prawdziwą przyjemnością.

Jazda konna w teorii. Podstawy

Instruktor jazdy konnej początkowo pomaga w wykonywaniu wszelkich czynności, instruuje jak poprawnie siodłać konia, jak trzymać wodze, itd. Ale po kolei. Pierwszym punktem na liście przygotowań do jazdy konnej jest zapoznanie się ze zwierzęciem. Konie mają różne upodobania i przyzwyczajenia. Niektóre są wyjątkowo spokojne, inne zaś bywają nieprzewidywalne. Ważne zatem, by poznać charakter konia, spróbować spędzić z nim trochę czasu. Oczywiście bardzo ważne jest także to, czego dowiemy się na temat zwierzęcia od innych osób. Po zapoznaniu przychodzi kolej na wykonywanie podstawowych czynności, takich jak czyszczenie, siodłanie i rozsiodłanie konia. Przed każdą jazdą koń musi być dokładnie wyszczotkowany. To nie tylko element jego pielęgnacji, ale też budowania relacji ze zwierzęciem.

Siodłanie i rozsiodłanie konia

Jazda konna odbywa się w siodle. Oczywiście są osoby, które potrafią jeździć bez siodła, ale jest to sztuka wyjątkowo trudna. Kluby i szkoły jeździeckie uczą zatem siodłania konia. Podczas siodłania należy zwrócić uwagę czy nie podwinął się czaprak i czy sprzączki zostały dobrze zapięte. Pierwsze siodłanie zawsze odbywa się pod okiem instruktora, który tłumaczy jak zbudowane jest siodło i uczy również jak je zdjąć. Zwykle odbywa się to już w stajni po uwiązaniu konia.

Siadanie i nauka trzymania wodzy

Jazda konna to trudna sztuka, dlatego wszelkie porady dla początkujących (znajdziesz je na luckyhorse.pl) są jak najbardziej na miejscu. Nawet siadanie na konia dla wielu jest mocno problematyczne. Zwierzę jest wysokie, a źle trzymane może się nieustannie poruszać. Dlatego ważne jest by wodze chwycić w taki sposób, by koń stanął w miejscu, a jeździec z jego lewej strony. Wszelkie ruchy wykonujemy szybko i płynnie, tak by zbyt długo nie obciążać konia tylko z jednej strony ani też nie uciskać jego żeber. Siadając należy poprawić dosiad w taki sposób, by środek ciężkości jeźdźca znajdował się dokładnie tam, gdzie środek ciężkości konia. Kolejnym ważnym etapem jest nauka prawidłowego trzymania wodzy. Kciuki należy trzymać w górze, a zgięte palce jednej dłoni kierować ku zgiętym palcom drugiej. Ramiona powinny być zgięte w połowie, czujne, ale nie spięte.

Pierwsze kroki na koniu

Początkujący jeździec pierwsze kroki stawia na lonży. Lonża to linka, na której instruktor trzyma konia poruszającego się wolnym krokiem po okręgu. Jeździec powinien wykonać kilka ćwiczeń, które pozwolą mu rozluźnić mięśnie i poczuć się pewniej na koniu. Na pierwszej lekcji uczy się także anglezowania, czyli rytmicznego unoszenia się nad siodło podczas jazdy kłusem.

, ,