Jeździectwo krzyżówka

Jeździectwo krzyżówka – mieszanie ras koni

Państwowe stadniny koni troszczą się o utrzymanie stad klaczy i ogierów najcenniejszych genetycznie ras, czyli koni czystych i półkrwi. Niektóre rasy uznawane są za wyjątkowo piękne, inne wyjątkowo silne, jeszcze inne szybkie i wytrzymałe. Większość hodowców skupia się na jednej lub kilku rasach, ale są i tacy, dla których cennymi okazują się kombinacje wielu ras. Jeździectwo krzyżówka to temat omawiany na wielu forach poświęconych mieszaniu ras koni.

Mieszanie ras koni – dozwolone czy nie?

Jeździectwo krzyżówka wcale nie jest prostym tematem. Mogłoby się wydawać, że poprawianie potomstwa może odbywać się poprzez pokrycie klaczy ogierem odmiennej rasy. Rzeczywiście, często takie działania przynoszą spodziewany efekt, ale nie zawsze są dozwolone. Jeśli chodzi o wspomniane we wstępie stadniny państwowe, hodowane tam konie nie podlegają krzyżówkom. Chodowy prywatni mają zdecydowanie większe pole manewru, jednak także oni muszą pamiętać o pewnych zasadach. Jeśli koń ma brać udział w zawodach sportowych, aukcjach koni lub innych wydarzeniach, w których znaczenie ma czystość jego krwi, mieszanie ras nie ma żadnego sensu.

Obecnie w hodowli koni sportowych pozwala się na dolew obcej krwi, ale istnieją wyjątki. Źrebięta niektórych ras mogą być wpisane do księgi stadnej tylko wtedy, gdy ich przodkowie (co najmniej do trzeciego pokolenia) byli tej samej rasy. W tym miejscu należy wspomnieć o koniach czystej krwi arabskiej lub koniach rasy fryzyjskiej. Rasy tych koni mają przetrwać w niezmienionej formie.

Więcej na temat ras koni czystej krwi znajdziesz na luckyhorse.pl.

Jeździectwo krzyżówka – jak to wygląda w praktyce?

Rynek konia pełen jest zwierząt z dolewką krwi innej rasy. Mieszanie ras w celu uzyskania pożądanych cech u potomstwa nie jest nową praktyką. Związki hodowców pozwalają na takie działania, ponieważ efekty są zauważalne – potomstwo zyskuje szlachetność, zwinność czy szybkość.

W praktyce to właśnie konie czystej krwi wypożyczane są w celach pokrycia klaczy. Szczególnie pożądanymi do krzyżówek są konie czystej krwi arabskiej i pełnej krwi angielskiej. Dzięki takim połączeniom powstało wiele nowych ras koni, choć niekiedy uznaje się, że dolew krwi ogiera innej rasy nie zmienia rasy źrebięcia.

,