Konie arabskie

O koniach gorącokrwistych – konie arabskie

Konie arabskie uważane są za wyjątkowo piękne. Cena niektórych koni arabskich może przyprawić o zawrót głowy, dlatego nie wszyscy hodowcy mogą sobie na nie pozwolić. Zwykle zainteresowani zakupem są ludzie sukcesu, prawdziwi pasjonaci koni gorącokrwistych.

Koń gorącokrwisty, czyli jaki?

Gorącokrwistymi nazywa się konie o imponującej sprawności fizycznej. Są to zwierzęta szybkie, zwinne, przystosowane do pracy w szybkim ruchu, dlatego często biorą udział w zawodach sportowych. Konie gorącokrwiste czystej krwi to konie angielskie i arabskie, a także angloarabskie. Przyjmuje się, że wywodzą się od koni orientalnych, a następnie zostały udomowione przez plemiona stepów azjatyckich.

Konie arabskie i ich charakterystyka

Jak już wspomniano wyżej, konie arabskie są jedną z podstawowych ras koni gorącokrwistych. Nie wymagają specjalnych warunków hodowlanych, łatwo się adaptują, są wytrzymałe i szybkie. W porównaniu z innymi rasami, w galopie na długich dystansach osiągają znaczną przewagę. Konie arabskie uznawane są za wyjątkowo inteligentne. Mają żywe usposobienie, a mimo to są posłuszne i łatwo przywiązują się do ludzi. Współcześnie często dąży się do hodowania koni z mieszanką krwi arabskiej. Koń czystej rasy posiada oznaczenie symboliczne „oo”.

Koń arabski ma bardzo lekki chód. Cała budowa jego ciała jest lekka, co sprawia, że koń porusza się wyjątkowo dostojnie. Koń ma szczupłe nogi i wysoko osadzony ogon oraz twarde i wytrzymałe kopyta. Konie arabskie osiągają wysokość 145-155, najczęściej są sine, gniade i kasztanowe. Chętnie rozpisują się o nich najlepsze portale jeździeckie, np. Lucky Horse.

Konie arabskie w Polsce

W Polsce konie arabskie, oprócz prywatnych właścicieli, hodują trzy państwowe stadniny:

  • Stadnina Koni Janów Podlaski;
  • Stadnina Koni Michałów;
  • Stado Ogierów Białka.

Przez wiele lat najsłynniejszą na świecie polską stadniną pozostawała istniejąca od 1817 roku Stadnina w Janowie Podlaskim. Niestety w ostatnich latach stadnina przechodziła liczna zawirowania, które niektórzy wiążą ze sytuacją polityczną kraju i wyborem na prezesa stadniny osoby niemającej doświadczenia w hodowli koni. Faktem jest, ze w 2016 roku w stadninie padły dwie cenne klacze Shirley Watts, żony perkusisty the Rolling Stones i od tego czasu zaczęły się prawdziwe problemy.

Od 1969 roku na terenie stadniny organizowane są aukcje dla kupców zagranicznych, na których sprzedaje się konie z najważniejszych ośrodków hodowlanych w Polsce. Tegoroczna aukcja Pride of Poland przez wielu obserwatorów została uznana za porażkę.  Spośród 25 koni wystawionych na sprzedaż nowych właścicieli znalazło zaledwie 6.

, ,