Konie w malarstwie polskim

Chyba nikogo nie dziwi stwierdzenie, iż konie są jednym, o ile nie najpiękniejszymi zwierzętami na naszej planecie. Wyróżnia je doskonałą piękna sylwetka, błyszcząca sierść przyjmująca przeróżne umaszczenia i oczywiście niesamowita mądrość i charakter tych zwierząt. To jedne z najmądrzejszych ssaków żyjących na Ziemi. Od wieków towarzyszą człowiekowi i są jego najlepszymi przyjaciółmi.

Fakt, że konie są piękne i intrygujące jest widoczny choćby w niezwykle żywym malarstwie polskim (i nie tylko zresztą). Od wielu wieków polscy artyści umieszczają konie na swoich dziełach. Wielu z polskich malarzy zajmowało się malarstwem przedstawiającym tylko piękne konie.

Wybitni artyści, dla których konie były inspiracją

Konie w malarstwie polskim pojawiają się u takich artystów, jak oczywiście Kossakowie: Wojciech, Juliusz i Jerzy; występują u Gierymskiego, u Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Artura Grottgera, Jana Matejki, Piotra Michałowskiego, Aleksandra Orłowskiego, Czesława Wasilewskiego, Ignacego Zygmuntowicza, czy wielu wielu innych.

Jedni z wymienionych artystów przedstawiali konie w trakcie bitew i walk, jak choćby Jan Matejko. Inn z zamiłowaniem malowali same te przepiękne istoty bez towarzystwa człowieka. Trzeba przyznać, że wizerunek konia w malarstwie istnieje już od bardzo dawna i nie tylko w Polsce.

Najbardziej zanni w tej dziedzinie malarskiej są wszyscy trzej (a nawet czterej) Kossakowie. Nie ma chyba osoby, która tego nie wie. Ich obrazy możemy podziwiać obecnie w Muzeach Narodowych. Wojciech Kossak przykładowo jest autorem Kościuszki na koniu w Panoramie Racławickiej, znajdującej się w Warszawie.

Obraz godny uwagi

Jednym z najbardziej znanych obrazów przedstawiających konie w malarstwie polskim jest zdecydowanie olejny obraz „Szał uniesień” spod pędzla Władysława Podkowińskiego. To obraz przedstawiający akt, rozjuszonego pięknego czarnego (karego) rumaka i nagą rudowłosą kobietę. Obraz ten jest znany nie tylko w Polsce, ale także poza granicami kraju i przyczynił się do wielu kolejnych dzieł inspirowanych tym niezwykłym obrazem.

, ,