Koński temperament

Koński temperament, czyli jak charakterne są konie

Nie od dzisiaj wiadomo, iż konie to zwierzęta niezwykle inteligentne, mądre oraz temperamentne. Wbrew powszechnym opiniom konie wcale nie bywają złośliwe, lecz są po prostu płochliwe i działają jedynie instynktownie w obawie przed następującym zagrożeniem. W naturze przecież są zwierzętami stadnymi, ostrzegają się wzajemnie przed nadarzającymi się niebezpieczeństwami, dlatego też w przypadku, kiedy przebywają same muszą być niezwykle czujne. Są zatem zwierzętami opanowanymi, płochliwymi, charakteryzują się niezwykłym końskim temperamentem, ale też każdy z nich ma swoiste usposobienie.

Każdy koń ma swój specyficzny koński temperament, na który oczywiście nie mamy jako ludzie wpływu. I tak możemy wymienić końskie temperamenty, z których pierwszy to koń łagodny, ale czujny. Charakteryzuje się miłym usposobieniem, jest spokojny, zrównoważony i posłuszny, to znaczy, iż chętnie z nami współpracuje. Oczywiście on równie żywo reaguje i jest pewny siebie. Kolejnym ze specyficznego usposobienia jest koń uparty. Jednym słowem jest to koń, który kiedy się zmęczy będzie niechętny do współpracy, nie będzie słuchał i po prostu się zaprze. Takiemu trzeba po prostu poświęcać o wiele więcej czasu, a znajdziemy do niego dotarcie. Oczywiście wymienić możemy konia agresywnego, a ten to ma koński temperament. Jest porywczy i nerwowy. Bywa niekiedy wybuchowy, może nawet kopnąć, czy ugryźć, oczywiście nie warto mu podpadać i go denerwować. Z drugiej strony wymienić możemy także konia nerwowego. Cechuje go głównie pewna nadpobudliwość, równie szybko się pobudza, co uspokaja. To taki wulkan energii. Oczywiście cechuje go również większa płochliwość i trzeba być dla niego wyrozumiałym i cierpliwym.

Oczywiście każdy koń jest zupełnie inny i ma swój własny charakter, który trzeba poznawać i rozumieć, a żeby się tego dowiedzieć trzeba poświęcać mu dużo czasu, na przykład podczas codziennej pielęgnacji. Koński temperament także nie bierze się znikąd, a powoli kształtuje poprzez różnego rodzaju czynniki jakimi są: środowisko w jakim żyje i przebywa, płeć, opieka, oczywiście również rasa, czynniki fizjologiczne, a nawet rozstawienie oczu.

,