Maść konia

Maść konia – czy świadczy o temperamencie?

Maść konia, inaczej umaszczenie, czyli po prostu kolor sierści jest tym, co może wywołać zachwyt na twarzach hodowców koni. Każdego roku na świecie organizowane są różnorodne wyścigi i aukcje koni, w których zwraca się uwagę zarówno na sprawność fizyczną zwierzęcia, jego rozmiary, ale i sierść. Ważny jest nie tylko kolor, ale też gładkość i błysk.

Maść konia charakterystyczna dla danego gatunku

Maść konia poniekąd może świadczyć o jego temperamencie, ale nie jest to prosta zależność. Konie określonego gatunku zazwyczaj mogą mieć sierść w konkretnym kolorze bądź kolorach. Zaś każdy gatunek konia ma swoje cechy charakterystyczne, inną fizyczność, inną maksymalną prędkość ale też inny temperament. Dlatego w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że maść konia świadczy o temperamencie.

Umaszczenie konia – rodzaje

Maść kasztanowa to po prostu sierść w kolorze jasnobrązowym. Grzywa i ogon konia również są jasne – ich odcień nie różni się znacząco od koloru sierści.

Maść ciemnokasztanowa już bardziej przypomina kolor naszych kasztanów. Koń jest brązowy – ogon i grzywa również.

Maść gniada to także sierść w kolorze głębokiego brązu, ale w tym wypadku ogon i grzywa konia są bardzo ciemne, wręcz czarne.

Wyróżniamy też maść konia skarogniadą. Koń jest czarno-brązowy, a grzywa i ogon czarne.

Maść kara to określenie dla koni czarnych. Czarna jest zarówno sierść, jak i grzywa i ogon.

Maść izabelowata/palomino wyróżnia konie o jasnobrązowej sierści i z bardzo jasnym ogonem i grzywą.

Umaszczenie bułana to z kolei konie żółto-brązowe, ale z czarnymi ogonami i grzywą. Często też nogi tuż nad kopytami są czarne.

Maść siwa to konie w kolorze białym, ewentualnie siwym. Konie są bardzo jasne, grzywa i ogon nie są żadnym wyjątkiem.

Za niezwykle piękne uznaje się zwykle te konie, które mają wyjątkowo lśniącą sierść w jednym kolorze. Nie bez powodu utarły się powiedzenia „jeździec na białym koniu” czy „czarny jeździec”.

, , , ,