Nauka jazdy konnej – co warto wiedzieć

Nauka jazdy konnej – zanim zaczniesz jeździć

Nauka jazdy konnej wymaga czasu i odpowiedniej motywacji. Nie jest to sprawa prosta i należy się do niej odpowiednio przygotować jeśli myślimy poważnie o tym sporcie. Na co zwrócić uwagę przed rozpoczęciem nauki? Rzeczy, o których powinniśmy odpowiednio wcześniej pomyśleć to wybranie odpowiedniej stadniny, wybranie odpowiedniego sprzętu do jazdy i odzież, kwestia jak wybrać właściwego konia do jazdy i w jaki sposób w ogóle podejść do nauki. O jakich kryteriach powinniśmy pomyśleć biorąc pod uwagę te wszystkie rzeczy?

W przypadku stadniny warto przed zapisaniem się do konkretnej udać się do kilku i zobaczyć jakie warunki w nich panują. Zwróćmy szczególną uwagę na porządek i atmosferę jaka w niej panuje. Czy konie są zadbane i dobrze odżywione, czy warunki w jakich przebywają są odpowiednie oraz czy instruktorzy i obsługa tworzą przyjazną atmosferę. W przypadku ubioru należy dobrze przemyśleć zakup poszczególnych części takich jak bryczesy, toczek, czapsy itd. Ubranie dedykowane specjalnie do jazdy konnej to konieczność jeśli chcemy dbać o bezpieczeństwo nasze i konia, oraz zachować komfort jazdy.

W końcu, kwestia wyboru właściwego konia dla nas. Tutaj także warto odwiedzić kilka stadnin i przyjrzeć się poszczególnym koniom, aby mieć jako takie rozeznanie. Wybierając odpowiedniego konia musimy wziąć pod uwagę nasz wzrost i wagę. Nie możemy jeździć na koniu, który jest dla nas za duży lub za mały. Również charakter konia ma tutaj duże znaczenie. Aby nauka była efektywna musimy się niejako zgrać z koniem i tworzyć zespół. Przy wyborze właściwego konia i sposobu nauki może nam pomóc doświadczony instruktor. Warto wziąć pod uwagę porady instruktora, który przecież zna konie i specyfikę jazdy.

Nauka jazdy konnej – podstawy

Jeśli już mamy wybrana stadninę, skompletowany odpowiedni ubiór do jazdy konnej, oraz wybranego instruktora i konia możemy przystąpić do praktycznej nauki jazdy. Do podstawowych rzeczy jakich musimy się nauczyć jeśli chodzi o jazdę konną należy właściwe wsiadanie na konia, właściwe zsiadanie oraz właściwy dosiad. Istnieje kilka sposobów i technik na prawidłowe wykonanie tych czynności, warto je dokładnie znać i przećwiczyć jeśli myślimy o nauce jazdy konnej na poważnie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej na temat jazdy konnej odwiedź stronę luckyhorse.pl

,