Pielęgnacja konia

Czyszczenie oraz wyczesywanie konia są jednymi z zabiegów pielęgnacyjnych koni.

Odbywają się one za pomocą specjalnych szczotek wykonanych zazwyczaj z miękkiego włosia, ale także grzebieni, ponadto do zabiegów pielęgnacyjnych w tym czesania potrzebujemy także tak zwane zgrzebło oraz miękkie na przykład flanelowe ściereczki do czyszczenia oczu pyska oraz osobnej do czyszczenia okolic intymnych. Takie czyszczenie polega na oczyszczaniu sierści z całego ciała konia, grzywy, ogona oraz kopyt wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń.

Tego typu pielęgnacja konia powinna trwać codziennie około godziny.

Ma na celu nie tylko samo oczyszczanie sierści konia, ale także nawiązanie z nim przyjaźni i poznanie jego charakteru. Pierwszym elementem jest przetarcie całości ciała konia wiechciem ze słomy, bądź miękkim gumowym zgrzebłem. W ten sposób oczyszcza się sierść z największych zanieczyszczeń. Następnie przystępujemy do wyczesania sierści pod włos (w celu wyczesania jak największej ilości kurzu i pyłu) i z włosem, począwszy od głowy konia, poprzez szyję, boki, brzuch, zad i wreszcie kończyny. Zaczynamy zwykle od lewej strony. Jedną ręką wyczesujemy konia miękką szczotką, w drugiej trzymamy zgrzebło, którym przecieramy po wyczesywaniu szczotkę. Dopiero potem przechodzimy do wyczesywania grzywy o ogona, z którym trzeba być ostrożnym, bowiem włosy na ogonie odrastają bardzo wolno. Nie należy ciągnąć włosów na siłę, a najlepiej należy rozpocząć przeczesywanie palcami. Na koniec oczyszczamy kopyta z pomocą kopystki i szczotki. Taka pielęgnacja konia powinna być dokładna i czasochłonna. Ma na celu oczyszczanie sierści, ale również sprawdzanie wszelkiego rodzaju otarć, czy występowania jakiś insektów.

Do zabiegów pielęgnacji konia należy także tak zwane rozczyszczanie polegające na przycinaniu kopyt, które nadmiernie wyrosły, często towarzyszy temu zabiegowi także tak zwane kucie, które ma na celu podkuwanie kopyt podkowami. Konie można także oczywiście kąpać, niektóre stajnie posiadają specjalne baseny dla koni.

,