Podkowy – garść informacji

Po co koniom podkowy?

Podkowa uznawana jest za symbol szczęścia. Szczególnie taka, którą przypadkiem znajdziemy na drodze. Dzisiaj o to raczej trudno, ponieważ konie dawno przestały poruszać się po drogach. Zastąpiły je wszelkiego rodzaju pojazdy mechaniczne. Mimo, że na co dzień konie w Polsce nie ciągną po drogach ciężkich wozów, nadal wykonują pracę w szkołach jeździeckich czy klubach sportowych. Ale po co im podkowy?

Z czego wykonuje się podkowy?

Podkowy wykonuje się z metalu i przybija do końskiego kopyta przy użyciu gwoździ. Podkowa kształtem przypomina literę „U”, a tym samym odwzorowuje spodnią część kopyta. Ma zapobiegać jego nadmiernemu ścieraniu. Podkowy przybija się albo tylko do przednich kopyt, albo do wszystkich. Kopyto w podkowie w ogóle się nie ściera, a więc stale narasta, co z kolei utrudnia zwierzęciu naturalne poruszanie się. Z tego powodu konieczne jest rozkuwanie kopyt, ostruganie i skrócenie, a następnie ponowne podkucie. Zabieg taki wykonuje się co około sześć tygodni.

Podkowy i ich rodzaje

Podkowy mają różne rozmiary. Rodzaj podkowy uzależniony jest od tego, jaką aktywność wykonuje koń. Inaczej wyglądają podkowy dla koni biorących udział w zawodach sportowych, a inaczej dla żyjących spokojnie w stadninach. Istnieją także podkowy ortopedyczne korygujące nieprawidłową postawę konia oraz takie, które mają wspomóc regenerację uszkodzonego bądź pękniętego kopyta.

Najczęściej stosowane podkowy:

  • wyścigowe (zwykle wykonane z aluminium, bardzo lekkie),
  • hacelowe (zapobiegające ślizganiu się zwierzęcia na lodzie czy miękkiej ziemi),
  • przeciwpoślizgowe (ze specjalnymi rowkami),
  • pantoflowe (często stosowane u młodych koni, ponieważ nie obciążają mocno stawów, są cienkie i gładkie),
  • ze sztyftami (wzmocnione sztyftami wolframowymi, stosowane u koni zaprzęgowych, ciężko pracujących),
  • warszawskie (dla koni pracujących w warunkach miejskich, na asfalcie czy bruku; mają gumową podkładkę),
  • z dwoma kapturkami (dla kopyt tylnych, mających nieco inny kształt),
  • ortopedyczne (korygujące wady postawy zwierzęcia albo też wady chodu).