Szerszy zasięg sygnałów od stacji systemu Galileo

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) zdecydowała o rozpoczęciu emisji roboczych sygnałów do nawigacji wykorzystując następne dwa satelity systemu Galileo – stosowanego na terenie Europy odpowiednika nawigacji GPS. Powiększa to zapełnienie nieba przez układ nawigacyjny Galileo. Orbitery Galileo o numerze 9 a także 10 zostały wyniesione na orbitę 11 września 2015 r. Po wykonaniu wielotygodniowych, trudnych testów na okołoziemskiej orbicie, potwierdzono ich funkcjonowanie zgodne z założeniami. Zwłaszcza, za pomocą wysokiej na 20 m anteny na terenie siedzibie ESA w Belgii, wykonywano testy częstotliwości radiowych sygnałów nadawanych z tych orbiterów, żeby oszacować formę sygnału jak również jego rozdzielczość.

Przetestowano do tego efektywność współpracy z naziemną siecią systemu Galileo. Badania były prowadzone z Galileo Control Centres znajdującego się w Oberpfaffenhofen na terenie Niemiec a także w mieście Fucino na terenie Włoch. W pierwszym przypadku sprawdzano nadawanie komend jak również kontrolowanie orbiterów, a w drugim koordynowanie dostarczania komunikatów nawigacyjnych dedykowanych odbiorcom. Badania zostały zakończone sukcesem na kilka dni wcześniej aniżeli zakładał plan. 29.01.18 r. orbitery zaczęły przekazywanie właściwych sygnałów do nawigacji. Europejska Agencja Kosmiczna prowadzi aktualnie też badania dwóch nowych satelitów do nawigacji (numer 11 i 12), które wysłano w Kosmos 17 grudnia 2015 r. Z kolei orbitery o numerach 13 a także 14 odbyły jakiś czas temu testy przed wystrzeleniem w centrum ESTEC mieszczącego się w Noordwijk na terenie Holandii i zostały schowane do magazynowania w oczekiwaniu na start.

Tymczasem na terenie Niemiec trwa produkcja 12 następnych orbiterów Galileo. Pełny system nawigacyjny Galileo ma liczyć 24 orbitery. W tej chwili nadawane dane do nawigacji pozostają w formie „tymczasowej” – wykorzystuje je przemysł satelitarny do naszykowania towarów oraz usług, jakie przyszłości będą dane samym użytkownikom.