Wszystko o koniach

Konie to piękne zwierzęta będące żyworodnymi ssakami, tak zwanymi nieparzystokopytnymi. Są przyjaciółmi człowieka od dawna dawna… Prawdopodobnie konie zostały udomowione na terenie Kazachstanu już mniej więcej trzy i pół tysiąca lat temu. W czasie, kiedy w tamtych czasach panowała kultura Botai. Nie wszystko o koniach wiemy do końca, jednak takie są przypuszczenia, że to właśnie tamta kultura była odpowiedzialna za udomowienie tych pięknych ssaków.

Głównie konie dzielimy na zimnokrwiste i gorącokrwiste. Te pierwsze to nazwa koni pociągowych, czyli tych, które ludzie wykorzystywali (i dalej tak jest) do prac, na przykład rolniczych, czy powożenia wozów. Te drugie natomiast są wykorzystywane do rekreacji. Jazdo konno jest dalej jedną z najbardziej lubianych rozrywek. Tak sam wyścigi konne nie wychodzą z mody i są wspaniałym widowiskiem.

Zwierzęta, które fascynują człowieka

Od lat ludzie kochają i podziwiają te niesamowite zwierzęta. Świadczy o tym choćby fakt, jakże często występujących koni w malarstwie, zarówno zagranicznym, jak i polskim. W historii występowali artyści trudniący się uwiecznianiem tylko koni na swoich dziełach. Przykładem są choćby doskonali nasi rodacy Kossakowie. Także obecnie nierzadko można spotkać wizerunki koni na plakatach i grafikach. Nic dziwnego, konie mają przecież niesamowitą urodę.

Rozróżniamy bardzo wiele ras koni. Każda jest wyjątkowa i wyróżnia się specyficznymi cechami. Niezwykle cenione są konie czystej krwi arabskiej, są najdroższe i chyba najpiękniejsze. To właśnie ta rasa dała początek wielu obecnym rasom. Możemy następnie wymienić konie krwi angielskiej, czyli konie wyścigowe, szybkie i zwinne. W zakresie ras koni, my jako kraj możemy poszczycić się wieloma naszymi rodzimymi rasami. Tutaj wymienić możemy rasy: konik polski, rasa huculska (jakże znana z historii), rasa śląska, małopolska, polski koń szlachetny półkrwi, czy kuc feliński. Jest ich oczywiście jeszcze więcej.

Ciekawostki o koniach

Co jeszcze należałoby powiedzieć, żeby przysłowiowo wiedzieć wszystko o koniach? Oczywiście, kluczowe jest tutaj ich umaszczenie. Bowiem bywa wyjątkowe, a nazewnictwo jest niebanalne i obowiązuje tylko w przypadku tych przepięknych zwierząt. Zazwyczaj wcale nie jest to cecha rasowa, bowiem barwy występują rozmaite niezależnie od niej. I tak ogólnie rzecz biorąc wymienić możemy: konia karego, czyli czarnego, konia kasztanowatego, a więc rudego, konie gniade, czyli brązowe, a są to podstawowe ubarwienia. Następnie wymienić możemy konie o jaśniejszej sierści: bułane, kremowe, srebrna, szampańskie oraz konie o skompilowanej kolorystycznej strukturze, a więc: srokate, białe i tarantowate. Oczywiście każdy kolor podzielić można na kolejne pod-kolory. Taki jest podział szeroko uogólniony.

Podsumowanie

Wszystko o koniach możemy przeczytać w licznych wydaniach książkowych i publikacjach dostępnych w księgarniach oraz sklepach. Warto jest zakupić choćby albumy z pięknymi końmi, bo to wspaniałą pamiątka, która ucieszy nie jednego sympatyka tych dostojnych ssaków. Co roku mamy także możliwość zakupienia kalendarzy z wizerunkami koni na cały rok.

, ,