Zęby a wiek konia

Zęby a wiek konia. Ile zębów ma koń?

Wiek konia można sprawdzić na kilka sposobów. Najprostszym jest oczywiście dotarcie do informacji zapisanych w paszporcie zwierzęcia. Znajduje się tam data jego urodzenia oraz dane rodziców konia, a przynajmniej matki. Kiedyś zwierzęta gospodarskie nie miały paszportów, więc ich wiek oceniano w inny sposób. Zęby a wiek konia to znana od wieków zależność. Konie, tak samo jak ludzie, mają najpierw zęby mleczne, a z biegiem lat coraz więcej zębów stałych. Zmienia się także ich wygląd.

Charakterystyka końskiego uzębienia

Uzębienia konia ulokowane jest w dwóch łukach zębowych: szczękowym i żuchwowym. Zęby konia mają rozmaitą powierzchnię, są przystosowane do roślinożernego trybu życia, tworząc dużą powierzchnię żuciową, działającą niczym tarka. Zęby konia charakteryzują się występowaniem anizognatyzmu, który niekontrolowany może przyczynić się do znacznego ścierania powierzchni zębowych a w efekcie niszczenia zębów oraz ranienia błony śluzowej jamy ustnej. Z tego powodu konieczne jest wykonywanie okresowego tarnikowania zębów, bowiem ich dobry stan wpływa na ogólny stan zdrowia zwierzęcia. Koń z poranioną błoną śluzową może odmawiać przyjmowania pokarmu oraz wędzidła.

Ile zębów ma koń?

U dorosłego konia występuje przeciętnie 40 zębów u samców i 36 u klaczy. Niższa liczba u samic wynika z typowego braku występowania kłów. Niekiedy liczba zębów zwiększa się do 42 u samców i 38 u klaczy. Wynika to z występowania tzw. zębów wilczych, które jednak nie pojawiają się u każdego konia. Młody koń ma 28 zębów mlecznych. Hasło zęby a wiek konia nie sprowadza się jednak wyłącznie do określenia rodzaju uzębienia, choć rzeczywiście zęby mleczne i stałe łatwo jest odróżnić na podstawie ich koloru, kształtu i wielkości.

Zęby a wiek konia – wymiana siekaczy

Wiek konia określa się przede wszystkim na podstawie obserwacji wymiany i stopnia ścierania się siekaczy. U koni występują trzy rodzaje siekaczy:

  • cęgi (czyli jedynki),
  • średniaki (czyli dwójki),
  • okrajki (trójki).

Stałe siekacze wyrzynają się zwykle u koni w wieku od 2,5 roku do 4,5 lat. Następnie ich kształt stopniowo się zmienia, ponieważ ulegają ścieraniu. Początkowo zaokrąglone, z biegiem czasu przyjmują podłużne, kanciaste i trójkątne kształty. Zachodzą również zmiany w rejestrze zębów – początkowo zagłębienie w zębach jest czarne i wyraźne, a z biegiem lat ulega zatarciu. Na siekaczach środkowych w wieku 6 lat, na bocznych w wieku 7 lat, na zewnętrznych dolnych w wieku 8 lat. Dziesięcioletnie konie mają już zwykle na zewnętrznej powierzchni okrajków Bruzdę Galvayne`a, która stopniowo się powiększa. W wieku 13 lat sięga 1/3 górnej części zęba, w wieku 17 lat 2/3, a wieku 20 lat zaczyna zanikać. U trzydziestolatków nie jest w ogóle widoczna. Dla tematu zęby a wiek konia istotne jest również ustawienie zębów.

, , ,