Zwierzęta kopytne

Jak dzielimy zwierzęta kopytne?

Zwierzęta poruszają się w różny sposób. Część pływa, inne unoszą się w powietrzu. Część wspina się po murach i drzewach, inne twardo stąpają po ziemi. Jeszcze inne zamieszkują nory i jaskinie. W grupie tych, które prowadzą naziemny tryb życia, znajdują się zwierzęta kopytne.

Zwierzęta kopytne – charakterystyka

Czym zwierzę kopytne różni się od innych? Tym, że jego nogi zakończone są twardymi kopytami – to oczywiste. Kopyta mają ssaki łożyskowe, czyli te zwierzęta, które tak samo jak ludzie dojrzewają w łożysku tworzącym się w brzuchu matki. Kopyta występują u zwierząt czworonożnych (oczywiście nie u wszystkich – psy czy koty nie mają kopyt).

Zwierzęta parzystokopytne i nieparzystokopytne

Zwierzęta kopytne dzielą się na dwie grupy: parzystokopytnych i nieparzystokopytnych. To nie oznacza, że zwierzę ma dwa czy trzy kopyta (wtedy również musiałoby mieć trzy nogi), chodzi raczej o budowę kopyta. Jeśli kopyto składa się z dwóch czy czterech palców (racic) zalicza się do grupy parzystokopytnych. Jeśli jego kopyto składa się z jednej albo trzech części, jest zwierzęciem nieparzystokopytnym.

Zwierzęta kopytne w Polsce i na świecie

Część zwierząt kopytnych spotykamy w polskich i zagranicznych gospodarstwach rolnych. Znajdziemy tam bydło domowe, świnie, owce czy kozy, czyli znane wszystkim zwierzęta hodowlane, z których pozyskujemy mleko, wełnę i mięso. Zwierzęta kopytne żyją też wolno w lasach, puszczach czy górach. W tym miejscu należy wymienić dziki, sarny, jelenie czy kozice górskie. Jeszcze inne zwierzęta spotykamy w stadninach czy gospodarstwach agroturystycznych – konie, kuce i osły. Oprócz tego wyróżniamy szereg zwierząt kopytnych, które występują wyłącznie poza granicami naszego kraju albo w ogrodach zoologicznych. Należą do nich nosorożce, wielbłądy, żyrafy, zebry czy renifery.

, , ,